Blog turystyczny

Babia Góra - Królowa Beskidów

Babia Góra - BeskidyWśród najchętniej odwiedzanych szlaków górskich znajduje się Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Masyw Babiej Góry z uwagi na unikatową przyrodę i krajobraz został w 1954 roku objęty ochroną w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego.

Więcej…

   

Beskid Żywiecki

Drugim co do wysokości pasmem górskim w naszym kraju, zaraz po Tatrach jest Beskid Żywiecki. Jako obszar należy on do Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem regionu jest Babia Góra. Na tym obszarze występuje roślinność piętrowa. Dominują tam lasy świerkowe, niższej zaś, również na ternach podmokłych, możemy spotkać olszyny. Z kolei fauna Beskidu Żywieckiego niewiele różni się od tej karpackiej. Można tam spotkać niedźwiedzie brunatne, lisy, żbiki, wilki, borsuki, kuny leśne, ale również puszczyki, drozdy, rzekotki, salamandry, sikorki i wiele gatunków chrząszczy. Tutejsze wody są bardzo dobrze zarybione.

Więcej…

   

Piękne Gorce

Gorce są pięknym pasmem górskim, leżącym w zachodnich Beskidach. Panuje tam klimat typowo górski. Sieć wodna jest tam bardzo dobrze rozwinięta, znajduje się na tym obszarze wiele jezior, rzek i wartkich, górskich potoków. W większości zalesionych Gorcach można jednak wyróżnić charakterystyczne dla obszaru górskiego piętra roślinności. Na grzbiecie Turbacza rozciąga się piękna polana reglowa, znana jak Hala Długa. Rozciąga się z niej wspaniały widok zarówno na Gorce jak i na Tatry. To jedno z ulubionych miejsc obserwacyjnych dla turystów. Polana służy również jako punkt obserwacyjny dla miłośników roślin i zwierząt.

Więcej…

   

Beskidy Wschodnie

Wschodnią część Beskidów zwyczajowo zalicza się do Karpat Zachodnich. Rozciągają się one nie tylko na obszarze Polski, ale również na Ukrainie, Słowacji czy w Rumunii. Dzielimy Beskidy Wschodnie na Beskidy Połonińskie oraz Beskidy Lesiste. Ten pierwszy obszar nie znajduje się na terytorium Polski, leży w dużej mierze na Ukrainie oraz w Rumunii. Te Beskidy są zbudowane głównie ze skał osadowych. W kolei w skład Beskidów Lesistych wchodzą już pasma znajdujące się na ternie Polski, między innymi Bieszczady, zarówno ich wschodnia jak i zachodnia część. W skład tego pasma wchodzą także Góry Sanocko-Turczańskie.

Więcej…