Babia Góra - Królowa Beskidów

Babia Góra - BeskidyWśród najchętniej odwiedzanych szlaków górskich znajduje się Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Masyw Babiej Góry z uwagi na unikatową przyrodę i krajobraz został w 1954 roku objęty ochroną w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego.

Wraz ze słowackim parkiem krajobrazowym "Horná Orava" w 1977 roku wpisano go na listę światowych rezerwatów biosfery. Jest to jedyne miejsce w Beskidach, w którym można zaobserwować piętro alpejskie.

Flora babiogórska obfituje w okazy rzadkich roślin takich jak: rogownica alpejska, wyblin jednolistny, turzyca pchla, tocja karpacka, tojad morawski, zimoziół północny, okrzyn jeleni (ten ostatni widnieje w herbie Babiogórskiego Parku Narodowego). Niektóre z nich to endemity, czyli gatunki występujące tylko tutaj. Spośród zwierząt na szczególną uwagę zasługują duże ssaki: niedźwiedź brunatny, wilk i ryś.

Wykwalifikowani turyści górscy lubią wspinać się na najwyższy szczyt masywu - Diablak (1725 m), by ujrzeć o świcie piękny widok Tatr skąpanych w promieniach wschodzącego nad nimi słońca. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można taki widok zobaczyć. Trzeba mieć jednak szczęście, bowiem nie zawsze pogoda dopisuje. Babia Góra nazywana była niegdyś Matką Niepogód, właśnie z powodu częstych burz, porywistych wiatrów i mgieł na szczycie.

Poza Diablakiem warto zwiedzić również inne szczyty lub punkty widokowe: Małą Babią Górę (inaczej zwaną Cylem, 1517 m), przełęcz Brona (1408 m), Lodową Przełęcz (1606 m), Gówniaka (inaczej Wołowe Skały, 1617 m), Kępę (1521 m) czy Sokolicę (1367 m). Ciekawe są również liczne jeziorka osuwiskowe: Mokry Stawek (największy), Zimny Stawek, Mały i Duży Orawski Stawek, Czarne Oko, Marków Stawek, Mały Stawek, Mułowy Stawek oraz wysychający w czasie cieplejszych dni Suchy Staw.

Na Babią Górę dostać się można z czterech stron. Od zachodu na wschód z Markowych Szczawin startując przez Diablak, a na przełęczy Krowiarki kończąc, przechodzi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego w kolorze czerwonym. Natomiast od północnej strony (również z Markowych Szczawin) prowadzi żółty szlak, najtrudniejszy w polskich Beskidach, nazywany Percią Akademików. Szlak ten jako jedyny w Beskidach Zachodnich ma ułatwienia w postaci łańcuchów i klamr. Od słowackiej strony również można wejść ścieżką oznakowaną na żółto.

Warto wspomnieć również o tutejszej kulturze ludowej i legendach związanych z Babią Górą. Od 1995 roku zachowaniem miejscowego folkloru Babiogórców (Górali Babiogórskich) zajmuje się Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Liczne historie zbójników dodają charakteru podgórskim miejscowościom.

Turyści, którzy na wakacje, urlop lub weekendową wycieczkę wybrali Babią Górę, dostać się tu mogą głównie z Zawoi. Do Zawoi z kolei dojechać można kierując się z Suchej Beskidzkiej lub z Jordanowa. Jeżdżą tu liczne busy z Krakowa. Na miejscu noclegi oferuje schronisko Markowe Szczawiny lub kwatery prywatne. Zawoja posiada również bogatą sieć lokali gastronomicznych. Śmiałkowie, którzy zechcą wybrać się na Diablak zimą, będą potrzebowali specjalistycznego sprzętu turystycznego (raki, czekany).