Beskidzkie parki narodowe

Góry BeskidyW rejonie Beskidów znajduje się wiele parków narodowych, ale najpopularniejsze są cztery z nich: Bieszczadzki, Magurski, Gorczański oraz Babiogórski Park Narodowy. Parki narodowe to przede wszystkim bogactwo roślin i zwierząt. Na ich terenach występują gatunki rzadko spotykane na innych stanowiskach. Każdy Park Narodowy ma swój niepowtarzalny charakter.

Bieszczadzki Park Narodowy jest niewątpliwie jednym z najbardziej urzekających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych Parków w Polsce. Mówi się, że jeśli ktoś choć jeden raz był w Bieszczadach, zakocha się w nich bez pamięci albo nigdy tu nie wróci. Osób z tej pierwszej grupy jest znacznie więcej. Bieszczadzki Park Narodowy jest bardzo duży, to trzeci, co do wielkości park narodowy w naszym kraju. W jego logo widnieje podobizna rysia. W tym parku możemy spotkać oprócz tego zwierzęcia również niedźwiedzia brunatnego, orła, żbika, żmiję, jelenia, puchacza, puszczyka, różne gatunki węży jak i sarenki czy dziki. Jest tam wytyczonych wiele ciekawych ścieżek przyrodniczych.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Choć Bieszczady i Bieszczadzki Park Narodowy przestają być synonimem dzikości i państwa w państwie, to nadal są tu miejsca w których można poczuć się jak na dzikim zachodzie. Jednym z takich magicznych miejsc jest niewątpliwie położone na połoninie Wetlińskiej słynne schronisko "Chatka Puchatka". Najwyżej położone w całych Bieszczadach choć nie rozpieszcza komfortem zapewnia spektakularne wschody i zachody słońca. Dla lubiących wędrówki z pewnością atrakcją będą pozostałe połoniny: Caryńska czy Bukowska oraz ponad 140 km szlaków pieszych wytyczonych na terenie parku. Dla lubiących przemieszczać się przy pomocy innego transportu niż siła własnych nóg jest kolejka wąskotorowa zwana bieszczadzką ciuchcią. Również miłośnicy historii znajda tu nie lada gratkę. Wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco cerkwie, których po polskiej stronie granicy jest 8 na długo zapadają w pamięć. Podsumowując Bieszczadzki Park Narodowy oraz Bieszczady to region, który oferuje mnóstwo różnorodnych atrakcji i w którym nikt nie będzie się nudził.

Magurski park Narodowy oferuje nam zarówno wiele ciekawych gatunków zwierząt jak i roślin. Znajdują się tam również liczne torfowiska. Spotykamy tam bardzo wiele gatunków ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy daje nam możliwość podziwiania polan gorczańskich, które są bardzo charakterystyczne dla terenu Gorców. Znajduje się tam również wiele ciekawych gatunków fauny i flory. Park znajdujący się na terenie 5 gmin, w większości należy do skarbu państwa aczkolwiek w niewielkiej części jest też w prywatnych oraz gminnych rękach. Tak charakterystyczne dla wyższych gór regle górny i dolny występują również i tutaj. Na terenie parku występuję ponad 900 gatunków roślin czy prawie 500 gatunków mchów i porostów co z pewnością będzie nie lada atrakcją dla botaników amatorów. Jedną z największych atrakcji Gorców są polany z których rozciągają się przepiękne widoki nie tylko na wspomniane już Tatry, ale także na Pieniny czy Beskidy. Dla pragnących je zobaczyć na własne oczy władze parku przygotowały 14 szlaków o łącznej długości ponad 60 km w tym odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy

Kilka schronisk w tym jedno z najbardziej znanych w Polsce na Turbaczu oraz świetna baza noclegowa w miejscowościach okalających Gorce sprawiają, że są one idealne nie tylko do uprawiania turystyki górskiej, trekkingu czy trenowania biegów górskich, ale także do skitouringu czy wędrówek na nartach śladowych zimą.

Położony w Beskidzie Żywieckim, tuż przy granicy ze Słowacją, Babiogórski Park Narodowy od 1978 roku należy do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO. To właśnie bioróżnorodność i atrakcyjne położenie zapewnia mu popularność na terenie całego kraju. Park pozwala nam na podziwianie piętrowej roślinności masywu Babiej Góry.

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy

Mokry Staw pod Sokolicą czy liczne strumienie mające swój początek na stokach Babiej Góry to tylko jedne z nielicznych przyrodniczych atrakcji tego miejsca. Na terenie Parku występuje ponad sto gatunków ptaków takich jak dzięcioły, sikory, głuszce czy puchacze. Wśród drapieżników prym wiodą rysie, wilki i niedźwiedzie. Od czasu do czasu udaje się zaobserwować płochliwe jelenie oraz sarny. Wśród roślinności warto zwrócić szczególną uwagę na okrzyn jeleni, który jest symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego. Zaś sama Babia Góra dość łatwo daje się poznać jako podzielona na poszczególne piętra układu roślinności górskiej. Od najniższych partii z dominacją buku zwyczajnego i jodły, poprzez czosnek niedźwiedzi, świerk, kosodrzewinę, aż po rogownicę alpejską będącą babiogórskim endemitem. Po męczącym dniu na szlaku warto zajrzeć do utworzonego w 1955 roku Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej i przyjrzeć się między innymi ulom figuralne zbudowanym na jego terenie.