Zioła na zdrowie - krótki poradnik zielarski

Zioła na zdrowie

Problemy gastryczne - ogromny wpływ ziół

Wiele osób zmaga się z problemami trawiennymi, wzdęciami, gazami czy zgagą. To niemal epidemia naszych czasów spowodowana trybem życia, wątpliwej jakości jedzeniem czy schorzeniami układu pokarmowego. Jest jednak kilka ziół, które znacząco mogą poprawić funkcjonowanie naszych jelit i żołądka, w konsekwencji łagodzić lub całkowicie eliminować niektóre objawy. Od lat z powodzeniem skutki zatruć czy niestrawności niwelowane są przez miętę pieprzową.

Ta roślina, która zawiera dużo mentolu, ma właściwości chłodzące i łagodzące, doskonale nadaje się jako napój po obfitym posiłku. Rumianek, anyż i koper doskonale sprawdzą się przy powracających wzdęciach a zgagę załagodzi napar z mięty lub melisy. Dużym problemem wielu osób jest również uciążliwe schorzenie zwane zespołem jelita drażliwego, które polega na specyficznej reakcji organizmu na stres. Poza wymienionymi już ziołami, które mogą niwelują same objawy schorzenia, warto wspomnieć także o żeń-szeniu, który podnosi odporność organizmu (także na stres).

Stres, bezsenność, przemęczenie

Z różnymi objawami stresu zmaga się niemal każdy z nas. Do najczęstszych z nich należy chroniczne przemęczenie oraz problemy z zasypianiem. Działanie uspokajające posiada waleriana, która często jest składnikiem ziołowych tabletek nasennych oraz passiflora, która znana jest z także z łagodzenia objawów depresji. Jednym z najsłynniejszych ziół kojących nerwy jest melisa – napar z niej pomaga na niemal wszystkie negatywne objawy stresu. Nieco rzadziej stosowany jest majeranek i szafran: oba zioła mają wpływ na ogólny stan organizmu, delikatnie uspokajają i łagodzą stres. Jeśli nie chcemy zażywać ziół doustnie, z niektórych można wydzielić olejki eteryczne, które umożliwią szybszy i mocniejszy sen.

Zioła a utrzymanie wagi

Wszyscy wiemy, że jedynym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów jest utrzymanie odpowiedniej diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Żadne zioła nie sprawią, że w magiczny sposób zaczniemy zrzucać wagę leżąc przed telewizorem z paczką ciastek. Jednak niektóre z nich mogą w znaczący sposób podnieść wydolność organizmu, oczyszczać układ trawienny czy wpływać na energię, która pozwala nam utrzymywać odpowiednią aktywność fizyczną. Do swoich potraw powinniśmy więc dodawać imbir lub żeń-szeń, wszelkie zioła poprawiające funkcjonowanie jelit są również wskazane. Dużym problemem osób walczących z wagą (i nie tylko) jest zatrzymywanie wody w organizmie, które powoduje napuchnięcie ciała. I tutaj znamy rozwiązanie! Wystarcza napar w natki pietruszki aby szybko i skutecznie pozbyć się zalegającej w komórkach wody.

Choroby serca i układu krążenia

Schorzenia układu krążenia to najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce. Dieta, brak aktywności fizycznej i wieloletnie oddziaływanie stresu destrukcyjnie wpływają na serce i naczynia krwionośne. Zioła są doskonałym środkiem profilaktycznym oraz wsparciem organizmu, który już walczy z chorobą. Głóg i jemioła obniżają ciśnienie krwi, miłorząb japoński to z kolei uniwersalna roślina, którą stosuje się przede wszystkim przy chorobie wieńcowej, miażdżycy czy drętwieniu kończyn. Konwalia majowa może skutecznie wpłynąć na nieregularny rytm serca a serdecznik pospolity wpływa zarówno na krążenie, jak i układ nerwowy.

Schorzenia układu moczowego

Problemy z układem moczowym w większości dotyczą kobiet. Oczyszczanie dróg moczowych jest ważnym elementem profilaktyki, o którym często wiele osób zapomina. Na zapalenie pęcherza polecany jest skrzyp polny, jałowiec pospolity doskonale oczyszcza nerki i drogi moczowe a napar z pietruszki sprawdzi się w przypadku stanów zapalnych i występowaniu kamieni nerkowych. Oczyszczanie organizmu z toksyn jest ważne także dla zachowania dobrego stanu układu płciowego - sprawdzą się tutaj wszystkie zioła moczopędne, które wpływają na funkcjonowanie nerek i tym samym pozwalają organizmowi na pozbycie się większej ilości zanieczyszczeń. Pokrzywa, brzoza, arcydzięgiel czy lubczyk doskonale sprawdzą się w tej roli.

Zioła oczyszczające drogi oddechowe

Z pewnością wiele osób może być w szoku ale to prawda: niektóre zioła mogą znacząco poprawić stan naszych płuc, które stanowią jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. To one narażone są na kumulowanie wszelkich zanieczyszczeń powietrza, co w konsekwencji może skutkować poważnymi, nawet nieuleczalnymi chorobami. Doskonałym rozwiązaniem na oczyszczenie dróg oddechowych są inhalacje, które możemy przeprowadzić w domu (przy pomocy specjalnego sprzętu lub choćby podczas kąpieli czy „parówek”). Eukaliptus znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości oczyszczających, stanowi najbardziej pożądany olejek występujący w wielu środkach przeciwkaszlowych. Podobne działanie będzie miało oregano i mięta pieprzowa – oba zioła można wykorzystywać w formie inhalacji.

Piękne włosy - to możliwe

Zioła są także najlepszym przyjacielem kobiety, które korzystnie wpływają na stan włosów, przyspieszają wzrost paznokci i mogą mieć zbawienny wpływ na skórę. Najczęstszym ziołem wykorzystywanym w przypadku łojotoku czy łupieżu jest pokrzywa: płukanki z tej rośliny znacząco poprawiają stan włosów, koją skórę głowy i niwelują przetłuszczanie się włosów. Łopian i tatarak to zioła, które pomagają w walce z wypadaniem włosów - oba stosuje się zewnętrznie. Skrzyp polny to z kolei roślina, którą spożywa się w formie naparów, skutecznie odbudowuje komórki, przyspiesza porost paznokci oraz wpływa na stan włosów i skóry.

Odpowiednie dobranie ziół leczniczych może pomóc w niemal każdym schorzeniu, doskonale sprawdza się jako środek profilaktyczny oraz pomaga w chorobach przewlekłych. Co ważne, niektóre mieszanki roślin mogą wzajemnie wykluczać swoje działanie, negatywnie wpływać na stan zdrowia a nawet kolidować z zażywanymi środkami farmaceutycznymi.

Osoba zdrowa, która nie przyjmuje stale innych leków, bez żadnego nadzoru może spożywać jeden rodzaj ziół, które uznawane są za bezpieczne. W innych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska (jeśli zioła przyjmowane są w towarzystwie innych leków) lub zielarza (jeśli chcemy zażywać mieszankę wybranych ziół). W większości dobrych sklepów zielarskich znajdziemy wykwalifikowaną obsługę, która pomoże nam w doborze odpowiednich roślin i zagwarantuje pożądane efekty kuracji.

Źródła: