Nowoczesne domy pasywne

Nowoczesne domy pasywneEkologia odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu i coraz więcej osób zaczyna dostrzegać jej znaczenie. Ekologiczne rozwiązania pozwalają nam nie tylko na troszczenie się o środowisko naturalne, ale również na poczynienie oszczędności, także finansowych.

Tak jest między innymi w kwestii nowoczesnego budownictwa, które coraz częściej zwraca się w stronę ekologii oraz energooszczędności. Prawdziwym hitem są ostatnio domy pasywne, łączące w sobie cechy budynku ekologicznego i pozwalającego na poczynienie oszczędności.

Co cechuje się taki nowoczesny dom pasywny?

Najczęściej jest to dom piętrowy, powiadające dwie kondygnacje bez piwnicy. Dach domu pasywnego jest zazwyczaj pulpitowy, płaski, posiada niewiele załamań i nachyleń. Na dachu mogą znajdować się również kolektory słoneczne, które są często stosowaną metodą na pozyskanie energii. Wykorzystywanie takich alternatywnych źródeł jest niezwykle popularne w przypadku stawiania na domy pasywne. Bryła domu pasywnego jest zwarta, pozbawiona załamań czy podcieni. Celem budowania takich domów jest oszczędzanie energii, dlatego w procesie projektowania budynku stawia się na maksymalna energooszczędność poszczególnych elementów i pomieszczeń.

Projekty domów nowoczesnych

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Tutaj również korzysta się z alternatywnych źródeł energii, a mianowicie z energii słonecznej. Podczas projektowania domów pasywnych wychodzi się z założenia, że do ogrzania nasłonecznionych pomieszczeń zużywa się mniej energii. W takich domach więc pomieszczenia, które będą wymagały sporych nakładów energii na ogrzanie, powinny być jak najbardziej nasłonecznione. Promienie słoneczne będą naszym sprzymierzeńcem w ogrzewaniu domu.

Kolejna kwestia to szczelność okien i drzwi. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak wielkie straty energii mogą poczynić nieszczelne drzwi i okna w naszych domach. W przypadku budynków pasywnych niweluje się te straty do zera, stawiając na nowoczesne drzwi oraz okna, których szczelność z pewnością nas nie zawiedzie.