Czarnuszka - jej właściwości lecznicze oraz zastosowanie

CzarnuszkaCzarnuszka siewna to jednoroczna roślina z rodziny jaskrowatych, o białych lub bladobłękitnych kwiatach, której łodyga sięga 10-40 cm. Pochodzi prawdopodobnie z Iraku i Turcji, obecnie uprawiana i rosnąca dziko w wielu krajach świata.

Jej lecznicze właściwości wykorzystywane były już w starożytności, obecnie również wspomaga nasz organizm w walce z wieloma schorzeniami. Dzieje się tak dlatego, że zawiera wiele substancji mających zbawienny wpływ na funkcjonowanie skomplikowanej maszyny, jaką jest nasz organizm.

Surowcem, z którego otrzymujemy najwięcej dobra są nasiona czarnuszki - malutkie i czarne. Dostępne całe lub zmielone. Z nasion czarnuszki otrzymujemy olejek eteryczny, który zawiera m. in. tymochinon wykazujący działanie antynowotworowe. Substancje aktywne czarnuszki - kwasy tłuszczowe, flawonoidy, saponiny, fosfolipidy, białka, węglowodany, alkaloidy, wspomniany już olejek eteryczny oraz witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotyna, związki selenu, cynku, magnezu i innych wspomogą prawidłowe działanie układu pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, nerwowego, przyczynią się do obniżenia ciśnienia krwi, uregulowania poziomu glukozy we krwi, złagodzą stany zapalne żołądka oraz ochronią wątrobę i trzustkę przed toksynami.

Zastosowanie czarnuszki

Czarnuszka na choroby wątroby, trzustki, żołądka

Substancje znajdujące się w nasionach działają przeciwwrzodowo - chronią błonę śluzową żołądka przed powstawaniem stanów zapalnych, dzięki czemu czarnuszka korzystnie wpływa na łagodzenie objawów choroby wrzodowej żołądka. Dodatkowo, zmniejsza wpływ toksycznego działania związków chemicznych i leków na funkcjonowanie wątroby i trzustki. Olejek eteryczny, który znajdziemy w nasionach czarnuszki obniża poziom glukozy we krwi, a także wzmaga wydzielanie insuliny. Wpływa pozytywnie na regenerację komórek trzustki.

Czarnuszka a ciśnienie krwi i depresje

Małe, czarne ziarenka obniżają ciśnienie krwi i mogą stanowić oręż w walce z nadciśnieniem. Dzięki nim zmniejszymy ryzyko wystąpienia zakrzepów oraz zahamujemy postęp miażdżycy. Regularne stosowanie naparów czy nalewek z czarnuszki wpłynie także pozytywnie na nasze samopoczucie, zdolność do zapamiętywania i uczenia się, ponieważ substancje aktywne zawarte w nasionach czarnuszki wykazują działanie antydepresyjne.

Czarnuszka na choroby skóry, astmę i pasożyty

Czarnuszkę można stosować również zewnętrznie, pomoże nam w walce z trądzikiem młodzieńczym, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i wszelkiego rodzaju wysypkami. Wszystko to dzięki temu, że czarnuszka działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Korzystne działanie czarnuszki możemy zaobserwować u osób chorujących na astmę - łagodzi jej objawy poprzez poprawę wydolności płuc oraz redukcję świszczącego oddechu. Czarnuszka pomoże też walczyć z pasożytami, zwłaszcza z tasiemcem czy owsikami.

Czarnuszka w przeziębieniu i grypie

Napary z nasion czarnuszki pomogą walczyć z wszelkimi przeziębieniami, grypą, kaszlem czy katarem. Eteryczne oleje wspomagają pracę oskrzeli, zmniejszają ilość śluzu i ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Pomogą w walce z nieżytami krtani, nosa oraz infekcjami zatok.

Czarnuszka nie tylko dla kobiet

Czarnuszka pomoże także wyregulować miesiączki, wspomaga też laktację. Obniża również stężenie szczawianów w moczu przez co hamuje powstawanie kamieni nerkowych.

Czarnuszka i działanie przeciwnowotworowe

Olej z czarnuszki i znajdujący się w nim tymochinon wykazuje działanie przeciwzapalne, wspomaga walkę z chorobami nowotworowymi, takimi jak rak wątroby, trzustki, żołądka czy jelita grubego. Co ważne, jednocześnie nie niszczy zdrowych komórek. Należy jednak pamiętać, że nawet systematyczne przyjmowanie oleju z czarnuszki nie zastąpi terapii farmakologicznej, warto mimo to wykorzystać jego pozytywne działanie w walce z chorobą.

Czarnuszka w kuchni

Ziarna czarnuszki mogą być wykorzystywane jako przyprawa ze względu na dość ostry, korzenny smak. Stanowią alternatywę dla pieprzu w przypadku stosowania diety eliminującej ostre przyprawy. Nasionka dodawane są często do serów, pieczywa i mięs. Również liście znajdą swoje zastosowanie w kuchni i diecie ze względu na wysoką zawartość witaminy C.

Jak używać?

Najczęściej czarnuszkę stosujemy w formie zmielonych lub rozdrobnionych nasion. Aby odczuć jej lecznicze działanie wypijamy raz - dwa razy dziennie napar z jednej łyżeczki. Możemy przygotować także nalewkę z czarnuszki lub ziołomiód - połączenie zmielonych nasion z miodem w proporcji jedna łyżka miodu i jedna łyżeczka czarnuszki. Taka mikstura z pewnością wzmocni nasz organizm i pomoże walczyć z infekcjami w okresie jesienno-zimowym.

Czarnuszka na co dzień

Jak widzimy lecznicze właściwości czarnuszki są właściwie nieograniczone. Wciąż prowadzone są badania nad wpływem substancji aktywnych w niej zawartych na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie wykazuje działań ubocznych, przez co może być stosowana przez długi czas i przez wszystkich. Dla pełnego bezpieczeństwa należy zasięgnąć opinii lekarza w przypadku kobiet w ciąży, karmiących oraz małych dzieci. Wciąż trzeba też pamiętać, że jej działanie wspomaga różne pozytywne procesy zachodzące w naszym organizmie, nie zastąpi natomiast odpowiedniej diety, zdrowego stylu życiu i w, koniecznych przypadkach, leczenia farmakologicznego.